הקטן
גופן
הגדל
גופן
עודד אבישר
מחבר
לידה: 2.5.1918
פטירה: 24.11.1976

ביוגרפיה

עודד אבישר נולד בטבריה בשנת 1918 כבן למשפחה חברונית ותיקה, אשר כל בניה עסקו בחינוך. אביו, יחזקאל אבישר (אגאבאבא במקור), היה מורה לעברית אשר הגיע מחברון לעמק הירדן על מנת ללמד עברית את בני המתיישבים היהודים בעמק. שם הכיר את רבקה לבית כ"ץ ממנחמיה ונשא אותה לאשה. עודד נולד כבן בכור בטבריה. בשנות העשרים עברה המשפחה לירושלים והיתה מבין מייסדי שכונת בית הכרם, יחד עם משפחת בורלא. את חינוכו קיבל עודד בירושלים, וסיים את בית המדרש למורים בבית הכרם. בעת שלימד הוראה בבית ספר 'למל' הכיר את אסתר לבית דובשני, גם היא נצר למשפחה חברונית, שנולדה בשכונת מאה שערים. הם נישאו ועברו לתל אביב בתחילת שנות הארבעים, יחד עם בנם היחיד - יועד.

ציוני דרך בדרכו ובפועלו של עודד אבישר:

בתחום הניהול והארגון החינוכי - תרבותי:

כבר בשנת 1949, מיד לאחר קום המדינה, נשלח עודד אבישר לרכז את פעילות הג'וינט היהודי בצרפת, כאשר הטיפול בשארית הפליטה ובעליה ממערב אירופה וצפון אפריקה היתה בראש סולם העדיפויות הלאומי.

בשנים 1950-52 נשלח על ידי הסוכנות היהודית לברזיל, שם עסק בהקמת ופיתוח רשת החינוך העברי בברזיל.

בשנת 1954 גוייס על ידי ראש העיר תל אביב, חיים לבנון, לארגן ולעמוד בראש העדליאדע הראשונה שנערכה בתל אביב לאחר קום המדינה.

בשנת 1955 התמנה לראש צוות ההקמה והפתיחה של "היכל התרבות", אותו גם ניהל בפועל במשך כעשר שנות פעילותו הראשונה של ההיכל.

כתיבת שירים ומחזות:

משך כל מהלך חייו הפעילים עסק עודד גם בכתיבה וביצירה עברית. החל מכתיבת שירים רבים עם מיטב המלחינים (זעירא, לבנון, וילנסקי) אשר המפורסם ביניהם הוא השיר "ערב בא" שזכה בפסטיבל הזמר הראשון.

 

כמו כן כתב מחזות רבים. תיאטרון "הבימה" העלה את מחזהו "אהבת ציון" על פי מאפו. על מחזהו "נעמי" זכה בפרס אקו"ם למחזה עברי נבחר.

עודד אבישר היה ממייסדי אקו"ם והיה שותף מלא בניסוח חוקת זכויות היוצרים בישראל.

עריכה וכתיבה של ספרי מחקר בתולדות ארץ ישראל:

 

בשנת 1968 יצא לאור (בהוצאת כתר) "ספר חברון". מחקר זה הביא את כל תולדות הישוב היהודי בחברון לדורותיו.

בשנת 1972 יצא לאור (בהוצאת כתר) "ספר טבריה". מחקר על תולדות העיר והישוב העברי בה.

שני ספרים אלו מהווים עד היום כלי עזר מרכזיים בידי כל הלומדים על תולדות ארץ ישראל בכל מוסדות החינוך הגבוה. כמו כן ערך ותרגם ספרים רבים עבור מיטב בתי ההוצאה בישראל.


בשנת 1976 נפטר ממחלה קשה והוא רק בן חמישים ושמונה שנה. בעת שנפטר היה עסוק בעריכת "ספר צפת" על תולדות הישוב היהודי בצפת.

 

עוד על עודד אבישר בויקיפדיה.


האזינו לשירי עודד אבישר ברדיו זמרשת
שירים באתר