הקטן
גופן
הגדל
גופן
רזי סולודר
מלחין, מעבד, מנצח
לידה: 31.3.1916
פטירה: 25.8.1996

ביוגרפיה

מתוך "לנצור את הצלילים", שירֵי רזי סולודר:

רזי (רזיאל) סולודר נולד ביסוד המעלה להוריו, שהיו אנשי העלייה השנייה: אברהם סולודר, משורר, מורה ומחנך מחונן וד"ר שרה (בן עמי) סולודר שלחמה בקדחת לצד דודה, ד"ר הלל יפה.

לימים הגיעה המשפחה לירושלים, לשכונת בית הכרם, בה גדל רזי והיה מראשוני "לגיון הצופים" ותנועת "המחנות העולים". מאוחר יותר, אחרי מות אביו, עובר עם אמו לתל-אביב, שם סיים את בית-הספר "מקס פיין". כמו כן, בתל-אביב היה למדריך בתנועת "הנוער העובד" והצטרף לגרעין ה"פוסטוק", שהקים את קיבוץ גשר.

את שנותיו הראשונות בגשר עשה רזי בענף הצאן, ואחר-כך במשך שנים רבות היה מחנך ומורה למוסיקה בנהריים, באשדות-יעקב, בגשר ובאולפני המוסיקה באזור.

למן ימיה הראשונים של גשר ובמשך עשרות שנים העשיר רזי את חיי ה"יחד" שלה בתחומי התרבות השונים: הוא ערך את העלונים, הקים את המקהלה וניצח אליה, הפעיל חוג דרמטי, כתב פזמונים ומסכות ועיצב דמות חגיה.

רזי נשא לאישה את עדנה תלמידתו, בת קיבוץ אשדות יעקב. דליקה בתם נפטרה בדמי ימיה.

בקובץ [קובץ השירים בספר] – מִשֶּׁל רזי ועליו – הד ועדות לתקופה הסוערת של טרום המדינה ולראשיתה ועיצובה של גשר.


מספרת תלמידתו של רזי, רנה רותם:

המורה שלנו לזמרה, רזי סולודר, נפגש אתנו בערבים ודיבר אתנו, תוך כדי הדגמות, על נושאים שונים במוסיקה כמו: סוגי יצירות – קונצרט, סימפוניה, אופרה, פתיחה לאופרה וכד'; יצירות לכלים – קונצ'רטו לכינור, לחליל, לפסנתר ועוד; סוגי סיומים של יצירות; קומפוזיטורים; מנצחים שונים באותה יצירה והשוני שביניהם.

רזי הרכיב מקהלה וניצח עליה, וכן כתב מחזה וביים אותנו, וכל זה מעבר לשעות הלימודים, בידע, בחן ובאהבת המקצוע. הייתה זכות ללמוד אצלו. האזינו לשירי רזי סולודר ברדיו זמרשת
שירים שהלחין

1. הד (לחן סולודר) (זכור אזכור) קובץ להאזנה - בדף השיר
2. כאן על פני אדמה (לחן סולודר) (כאן על פני אדמה) קובץ להאזנה - בדף השיר
3. לא אצא עוד שחק (לא אצא עוד שחק) קובץ להאזנה - בדף השיר
שירים שעיבד מוזיקלית

1. נעלזה ונשמחה (נעלוזה ונשמחה) קובץ להאזנה - בדף השיר תווים בדף השיר